Küçük bir soru

Merhaba,
Evimiz çok büyük değil oyüzden sizden evimin bir köşesi hakkında fikir almak istiyorum. Yemek yerken daha bir sıkılmadan yemek yemek istiyoruz. Bunun için bir çok fazlalıktan kurtulduk, boya yaptık ama yine yemek yemek için televizyon karşısına geçiyoruz. Sizce bu durumu düzeltmek adına ne yapmalıyım.
Teşekkürler.

Okunma: 1152
Yorum: 4
pulse
 1. 1

  kişi beğendi

  pnr (Mimar) ✔

  Merhaba,

  Öncelikle duvara renk verip tablolar asarak buraya farklı bir kimlik kazandırmaya çalıştırmanız doğru bir yaklaşım olmuş.
  Fakat duvarın yeni kimliğini biraz daha netleştirmek lazım. Örneğin duvarın önündeki dolabı oradan alıp pencerenin yanına yani saatin altına koyarsanız hem duvar daha çok ortaya çıkacak hem daha düzenli ferah bir mekan ortaya çıkacak, tabi ki bunu destekleyecek bir kaç şey daha yaparsak.
  Mümkünse masayı da duvardan biraz kopartabilirseniz, yönünü değiştirip 90 derece döndürürseniz duvar tamamen ortaya çıkacaktır (nasılsa arkadaki dolabın yönünü de değiştirmiş olacaksınız masanızın yönünü de değiştirmek için yeriniz olacaktır) .
  Daha sonra gelelim duvar üzerinde yapılması gerekenlere. Duvarınızdaki tabloları arttırmanızı ve çeşitlendirmenizi öneririm, örneğin farklı ebatlarda çerçeveler (bunlar aile fotoğraflarınızda olur) asarsanız ve bunları asimetrik olarak yerleştirebilirseniz (yukarı aşağı farklı yüksekliklerde), bu durum mekanı size daha yüksek ve daha derin hissettirecektir bu ufak asimetrik hareketlerle farklı bir mekan algısı oluşacaktır.
  Yemek masanızın sandalyelerini de içerisinde yeşil, kahverengi ve gri tonları olan daha spor modern desenli kumaşlarla kaplatmanızı tavsiye ederim. Bir anda o köşeyi gerçekten özelleştirmiş olacaksınız böylece yakalayacağınız uyum gözlerinizi ve algınızı da rahatlatacaktır. Şu an o alandaki renk farklılıkları da sizi yormakta ve mekandan uzaklaştırmakta psikolojik olarak.
  Ayrıca bu köşeye bir de ayna gerekmekte mekanın derinlik hissini iki kat arttırmak için. Onu da yönünü değiştirdiğiniz dolabın tam üstüne (yani saatin olduğu duvara) istediğiniz ebatta ve mümkünse ikea daki parça aynalardan oluşan bir görünütüyle dekore edebilirsiniz (tabiki o saate başka bir yer bulmanız gerekecek) böylece ufak dokunuşlarla yemek masanız belkide uzun sohbetlerinizi yapacağınız ve kalkmak istemeyeceğiniz keyifli bir alan haline gelecektir.

  10 Eylül 2014, Çarşamba
 2. 1

  kişi beğendi

  hakank (Mimar) ✔

  Merhaba,

  Mekanla ilgili renk uyumu yakalamanız adına duvar renginde aksesuarlar alabilirsin. Ayrıca duvarda bazı ışık oyunları yapılabileceğini düşünüyorum. Örneğin masa arkasında kalan gri beyazlı dolabı camın yanına aldıktan sonra yeşil duvarın etrafına alçıdan bant çevirebilirsiniz. Yani tavanda yapılan kartonpiyerin daha ince halinin duvarda olduğunu düşün ve bu alçıyı duvarda çerçeve halinde yaptıracaksın. Hatta 3 ayrı çerçeve yaptırıp ortalarına istediğin tabloyu aynayı asarsan çok daha şık duracaktır. Çerçevelerden birini beyaz ikisini griye boyatabilirsin (çerçeve alçının kendisinden bahsediyorum, duvarı boyamayacaksınız yani), böylece renk uyumu da sağlanır.
  İşte bu çerçevelerin arkasına gizli led ışık yapıştırırsan, orada yemek yerken de o ışıklar yakıldığında farklı bir ambiyans oluşturacaktır. Daha özel bir mekan hissi yaratılmış olacak ve bence tv izlemekten vazgeçeceksiniz :)

  11 Eylül 2014, Perşembe
 3. 1

  kişi beğendi

  Adel

  Merhaba,
  Tam olarak yorum yapabilmek adina odanin farkli acilardan fotograflarini gormek daha iyi olacaktir.
  Duvar dibindeki dolabi oradan kaldirmaniz ve masayi duvara paralele koymaniz daha şık gorunecektir. Ayrica duvara daha fazla aksesuar koymaniz gorsel guzellik katacaktir.

  11 Eylül 2014, Perşembe
 4. 0

  kişi beğendi

  pulse

  Fikirleriniz için çok teşekkür ederim. Umduğumdan çok daha fazla öneride bulundunuz :) . Bütçem elverdiğince önerilerinizi uygulamaya çalışacağım. Teşekkürler.

  12 Eylül 2014, Cuma