yatak odası tasarımı

merhabalar ekteki 1 numaralı resim benim yatak odamın krokisi.

durum şu ki benim yatak odam büyük sayılabilecek durumda ve ebeveyn banyosu yok acaba diyorum ebeveyn banyosu yapsam yanına küçük bir kiler ve boydan boya dolap yada bunların yerine bir köşeye giyinme odası mı yapsam ve ya da hiçbiri değil sadece bir duvardan diğer duvara dolap yapıp tüm eşyalarımı düzenlice yerleştirsem mi bilemedim ama aslında hepsine de çok ihtiyacım var yardımcı olur musunuz?

Okunma: 1244
Yorum: 5
ylzclk
 1. 0

  kişi beğendi

  ylzclk

  2. resimde olduğu gibi giyinme odası bölsem ortam çok daralabilir ve kullanışlı olmayabilir gibi geliyor.

  02 Ekim 2014, Perşembe
 2. 1

  kişi beğendi

  kalipso (İç Mimar) ✔

  Merhaba,
  Eğer evinin tesisat alt yapısı uygunsa kesinlikle bir ebeveyn banyo yapmanı öneririm.
  Üç boyutlu çalışmanda banyo ve soyunma odasına çok yer ayırmışsın gibi görünüyor. Aslında 2,5 m2 lik bir alana güzel bir banyo sığdırabilirsin, bu kadar büyük yatak odan varken hemen banyonun yanına giyinme dolaplarını oluşturabilirsin. Bunun için de max. 3,5 m2 idela olacaktır. Geriye yatağını, şifonyerini vb. eşyalarını koyacağın alanın bolca kalacaktır. Kapıdan girdiğinde banyonun karşıda olması güzel, orada yatak bölümüne geçeceğin koridoru da büyük tuttmuşşsun onu da 110-120 cm aralığı yapman yeterli. Eğer sen kapıdan girişteki alanın daha geniş ferah omasını istiyorsan evet dediğin gibi odanın ortasına kadar gelir soyunma odası ve banyo. Bu durumda da banyoyu yapıp soyunma odasından vazgeçebilirsin. Gardroplarını kapıdan girişte sağ duvara boylu boyunca koyarsın, hatta bu dolap ünitelerini yeni yaptırıyorsan eğer tavana kadar yaptırıp dolapların ortasında gizli kapaklı tv yeri bile çözebilirsin. Böylece dolap üniten çok fonksiyonlu olur, banyo sorunu çözülür rahat bir odan olur.
  Mevcutta dolapların ve eşyaların varsa farklı şeylerde önerilebilir onların durumuna uygun.

  02 Ekim 2014, Perşembe
 3. 1

  kişi beğendi

  pnr (Mimar) ✔

  Merhaba,
  Yatak odanın ebatları banyo ve soyunma alanı oluşturmaya çok müsait görünüyor.
  Banyonun odanın içindeki yeri kapıdan girişte karşı duvar olması çok doğru ancak,
  Bunun yanına yapacağın soyunma odasından banyoya geçiş yaparsan bence daha rahat bir kullanım elde edersin.
  Yani banyodan çıktın soyunma dolaplarının olduğu alana geçtin oradan yatağının olduğu alana geçiş şeklinde bir akış olmalı odada. Bu kullanım seni rahat ettirecektir. Odaya girişte bir koridor oluşuyor diye rahatsız etmesin bu seni. O koridorun duvarı güzel bir duvar kağıdı veya farklı bir boya, farklı ebatlarda resimler asacağın bir yüzey oluşturmanı sağlayacaktır. Hatta bu duvarı boylu boyunca ayna yaptırabilirsin koridorun kapı girişindeki daralma etkisini kırmak için. Böylece daha ferah bir mekan algısıyla koridoru geçip yatağının olduğu alana ulaşacaksın. Yatağının senin görselindeki yeri iyi görünüyor. Yalnız banyo ve soyunma alanı yatak alanını o kadar daraltmayacaktır. Küçük metrekarelerde halledilebilir. Bence dolaplarını ortada dağınık olarak değil, toplu bir şekilde banyo onunda düzenlemelisin. Böylece yatağının karşı duvarını makyaj masası, çalışma masası, tv duvarı (raflı veya ince dolaplı) gibi seçeneklerle değerlendirebilirsin.
  Ayrıca yatak alanının tavanında mutlaka gizli ışık detayı çözmeni öneririm. Yatak başından başlayan kaplama tavana devam edebilir ve bu panellerin yanında boylu boyunca yapacağın ışık odanın ambiansını çok değiştirecektir. Şimdiden güle güle kullan yeni odanı.

  03 Ekim 2014, Cuma
 4. 0

  kişi beğendi

  chef (Mutfak Şefi)

  Merhaba,
  Boydan boya dolap fikri kulağa hoş gelse de sanırım kullanım açısından keşke dedirtebilecek gibi duruyor :).

  03 Ekim 2014, Cuma
 5. 1

  kişi beğendi

  ylzclk

  fikirleriniz için çok teşekkürler. henüz kesin bir karar vermedim hata yapmamak adına iyice düşüneceğim. sonucu burada paylaşırım. çok sağolun.

  08 Ekim 2014, Çarşamba